Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Historike pėr shqiptarėt e Malit tė Zi, Tuzi shpallet komunė

Parlamenti i Malit tė Zi, nė njė votim historik pėr shqiptarėt atje, ka votuar pasditen e sė enjtes pėr shpalljen e Tuzit, komunė me tė drejta tė plota.

Ishte njė e drejtė qė shqiptarėt e Tuzit e kėrkonin prej 27 vitesh dhe qė u ishte mohuar.

Ky lajm bėhet i ditur pėr Top Channel nga deputeti shqiptar nė Parlamentin e Malit tė Zi, Nik Gjeloshaj.

Nė votim kanė marrė pjesė 42 deputetė, nga 81 qė ka Parlamenti, dhe me 42 voto pro Tuzi shpallet Komunė.

Nė votim nuk ka marrė pjesė opozita serbe dhe koalicioni “Ēelsi”, njė formacion me disa parti malazeze, por sipas deputetit shqiptar nė Parlamentin malazez, Nik Gjeloshaj ajo qė nuk pritej ishte mosmarrja pjesė nė votim e deputetit shqiptar, Dritan Abazoviē, qė ėshtė pjesė e koalicionit “Ēelsi”.

Projektligji pėr Tuzin Komunė ėshtė votuar nga Partia Demokracia Sociale e Milo Gjukanoviēit, qė ka shumicėn nė Parlament dhe koalicioni i partive shqiptare “Forca” dhe “Alternativa Shqiptare” e “UDSH”.

Tuzi varej nga Bashkia e Podgoricės dhe, prej mė shumė se njė ēerekshekulli, popullsia shqiptare dhe faktori politik shqiptar nė Mal tė Zi kėrkonin qė tė ishin njė komunė mė vete me tė drejta tė plota.

Tashmė pas Ulqinit, Tuzi ėshtė komuna e dytė me shumicė shqiptare nė territorin e Malit tė Zi.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!