Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Francė, Lė Pen dhe Macron nė balotazh

Kandidati i qendrės Emmanuel Macron dhe udhėheqėsja e sė djathtės ekstreme Marine Le Pen janė fituesit e raundit tė parė tė zgjedhjeve presidenciale nė Francė.

Ministria e Brendshme e Francės tha se nga 20 milionė votat e numėruara, Marine Le Pen ka marrė 24.38 pėr qind, Emmanuel Macron 22.19 pėr qind, Franēois Fillon 19.63 pėr qind dhe Jean-Luc Melechon 18.09 pėr qind tė votave.

Mė heret, rezultatet e projektuara (exit-poll) nxorrėn Macron me 23.7 pėr qind ndėrkohė zonjėn Le Pen me 21.7 pėr qind tė votave.

Macron dhe Le Pen do tė pėrballen nė balotazh mė 7 Maj.

Pėr herė tė parė nė historinė moderne tė Francės nuk avancon asnjė kandidat i partive kryesore nė balotazh, duke tronditur sistemin politik tė vendit.

Emmanuel Macron, ish ministri i ekonomisė ėshtė njė pro evropian dhe mbėshtetės i bizneseve, me lidhje tė ngushta me socialistėt jo shumė popullor tė presidentit Francois Hollande. Mbėshtetja e tij ėshtė e pėrqendruar kryesisht nė zonat e pėrparuara urbane ku globalizmi ishte i dobishėm pėr shumėkėnd.

Marine Le Pen, e cila pritej nga anketat tė dilte e dyta nė kėto votime, synon t’i japė fund migracionit nė Francė, posaēėrisht nga vendet myslimane.

Ajo dėshiron qė Franca tė largohet nga Bashkimi Evropian. Pėrkrahja pėr tė ėshtė pėrqėndruar nė ish zonat industriale nė Francė ku papunėsia ėshtė e lartė sikurse edhe zhgėnjimi me ekonominė bashkėkohore dhe rendin social.

Zgjedhjet u zhvilluan nėn masa tė forta sigurie pas sulmit nė Paris vetėm disa ditė para votimeve nė tė cilat favorite ėshtė kandidatja nacionaliste, anti-islamike, Marine Le Pen.

Mbi 50 mijė policė tė mbėshtetur nga 7 mijė ushtarė, pėrfshirė edhe forcat e posaēme janė vendosur nėpėr rrugė pas sulmit qė u mor pėrsipėr nga grupi militant Shteti Islamik. Tė shtėnat e sė enjtes nė sheshin Champs-Elysees nė zemėr tė Parisit, lanė pas vetes njė polic tė vrarė dhe disa persona tė plagosur.

Analistėt dhe votuesit e intervistuar shpreheshin se i konsideronin kėto zgjedhje si mė tė paparashikueshmet qė nga Lufta e Dytė Botėrore

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!