Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
Franca liron Ramush Haradinajn, tërbohen sebët

Gjykata e Kolmarit në Francë liroi ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinajn.

Kërkesa e autoriteteve serbe për ekstradimin e ish-komandantit të UÇK-së për zonën e Dukagjinit, i akuzuar për krime lufte nga Prokuroria e Serbisë, nuk u pranua.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haradinaj, mbahej në Francë në liri me kusht që prej janarit, kur u arrestua mbi bazën e një fletë-arresti serb.

Gjykata e Kolmarit ishte rrethuar me forca të shumta policore dhe seanca u mbajt nën masa të larta sigurie.

Pas këtij vendimi, qindra shqiptarë që ishin të pranishëm në Kolmar, nisën festimet.

Haradinaj u prit si një hero.

Ai deklaroi se do të marrë pasaportën dhe do kthehet në Kosovë.

Duke u larguar me një BMW, ai u duartrokit nga mbështetësit, që këndonin: UÇK, UÇK.

Ndërkohë mediat serbe janë tërbuar me vendimin.

Kurir shkruan se ‘tani ekzekutori është i lirë’.

Gazeta më e madhe serbe e ndoqi seancën hap pas hapi, duke raportuar se Haradinaj dhe avokati i tij janë nervozë.

Siç duket mediat serbe nuk e prisnin këtë vendim.

Përditësuar me 27 Pri 2017

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bëjnë 1 plus nje? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin