Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Franca liron Ramush Haradinajn, tėrbohen sebėt

Gjykata e Kolmarit nė Francė liroi ish-kryeministrin e Kosovės, Ramush Haradinajn.

Kėrkesa e autoriteteve serbe pėr ekstradimin e ish-komandantit tė UĒK-sė pėr zonėn e Dukagjinit, i akuzuar pėr krime lufte nga Prokuroria e Serbisė, nuk u pranua.

Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Haradinaj, mbahej nė Francė nė liri me kusht qė prej janarit, kur u arrestua mbi bazėn e njė fletė-arresti serb.

Gjykata e Kolmarit ishte rrethuar me forca tė shumta policore dhe seanca u mbajt nėn masa tė larta sigurie.

Pas kėtij vendimi, qindra shqiptarė qė ishin tė pranishėm nė Kolmar, nisėn festimet.

Haradinaj u prit si njė hero.

Ai deklaroi se do tė marrė pasaportėn dhe do kthehet nė Kosovė.

Duke u larguar me njė BMW, ai u duartrokit nga mbėshtetėsit, qė kėndonin: UĒK, UĒK.

Ndėrkohė mediat serbe janė tėrbuar me vendimin.

Kurir shkruan se ‘tani ekzekutori ėshtė i lirė’.

Gazeta mė e madhe serbe e ndoqi seancėn hap pas hapi, duke raportuar se Haradinaj dhe avokati i tij janė nervozė.

Siē duket mediat serbe nuk e prisnin kėtė vendim.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!