Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Franca i thotė ''jo'' ekstremizmit, Macron zgjidhet President

Franca refuzon tė djathtėn ekstreme dhe zgjedh liberalin Emanuel Macron si Presidentin e ri.

Sipas exit-poll-eve tė publikuara menjėherė pas mbylljeve tė qendrave tė votimit nė 20:00 tė sė dielės, kandidati i qendrės ka siguruar 65,5 % tė votave, ndėrsa rivalja e tij ėshtė ndalur tek 34%.

Mbėshtetėsit e ish-bankierit 39-vjeēar, pro biznesit dhe europės kanė shpėrthyer menjėherė nė festime.

Nė fjalimin e fitores Macron tha se tani do tė hapej njė faqe e re shprese dhe besimi.

“Ju falenderoj tė gjithėve nga zemra. Do tė punoj me pėrkushtim dhe energji pėr tė merituar besimin qė mė dhatė. Do tė mbroj Francėn dhe Europėn. Do tė bėj gjithēka pėr tė fuqizuar Europėn dhe popujt qė e pėrbėjnė atė”, u shpreh Macron.

Liderja e Frontit Nacional, Marine Le Pen pėrgėzoi rivalin pėr fitoren pėr njėkohėsisht i bėri thirrje tė gjithė patriotėve t’i bashkoheshin nė krijimin e njė force tė re politike. Zėdhėnėsi i saj tha se forca e saj nuk do tė quhet Fronti Nacional.

“Populli francez zgjodhi presidentin e ri dhe votoi pėr vazhdimėsinė. Raundi i parė konfirmoi dobėsimin e madh tė jetės politike nė Francė, me eliminimin e partive tė vjetra. Raundi i dytė ritheksoi ndasitė e mėdha mes patriotėve dhe globalistėve”, u shpreh Le Pen.

Presidenti nė ikje, Hallonde, pėrgėzoi Macronin dhe tha se fitorja e tij kishte treguar se francezėt ishin me Europėn.

Nė Raundin e dytė presidencial, qė u zhvilluan me masa tė rrepta sigurie, votuan 80 % e popullsisė me tė drejtė vote.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!