Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Brexit, Brukseli i kėrkon tė tjera ''haraēe'' Britanisė

Britanisė do t’i duhet t’i paguajė detyrime Brukselit edhe pėr shumė vite pas “Brexit”-it.

Sipas njė raporti sekret tė BE-sė i bėrė publik nga agjencia e lajmeve “Reuters”, Mbretėria e Bashkuar do tė vazhdojė tė mbetet nėn juridiksionin e gjykatave europiane dhe do tė detyrohet t'i lejojė tė afėrmit e emigrantėve europianė qė tė jetojnė nė Britani.

Kėto dhe tė tjera kushte gjenden nė udhėzuesin e kryenegociatorit europian Michael Barnier, i cili do tė nisė bisedimet pėr “Brexit” pas zgjedhjeve tė 8 qeshorit nė Britani.

Fundi i lėvizjes sė lirė pėr punonjėsit nga vendet e BE-sė, i kontributeve pėr Brukselin dhe mbikėqyrjes sė Gjykatės Europiane tė Drejtėsisė janė thelbėsore pėr planet e Theresa Mayt pėr t’u larguar nga blloku, largim qė duhet tė ndodhė nė vitin 2019, pas dy vitesh negociata.

Por dokumenti, qė shpreh pozicionin e ashpėr tė 27 anėtarėve tė BE-sė, tregon qartė se qėllimi i Brukselit ėshtė tė mbrojė tė drejtat e 3 milionė qytetarėve tė BE-sė qė jetojnė nė Britani, tė marrė parą nga Londra pėr shumė angazhime ekzistuese dhe tė sigurohet se gjykatėsit europianė do ta bėjnė Londrėn t’i bindet traktatit pas “Brexit”-it.

Kėrkesat qė pėrmbahen nė dokument janė njė shuplakė e fortė ndaj zotimeve tė Mayt, mbi tė gjitha atij pėr t’i dhėnė fund juridiksionit tė gjykatės europiane nė Britani, diēka qė kryeministrja britanike pritet ta pėrmendė edhe nė fushatė.

Njė tjetėr pikė e fortė debati duket se do tė jenė tė drejtat e qytetarėve europianė nė Britani pas “Brexit”, sepse nė dokument shkruhet se ato do tė pėrcaktohen bazuar nė ligjet e BE-sė.

Sipas “Reuters”, dokumenti iu dėrgua 27 kryeqyteteve tė BE-sė mė 31 mars.

Dokumenti nuk pėrfshin udhėzime pėr marrėveshjet e ardhshme tregtare, por trajton vetėm ēėshtjet urgjente pas largimit tė Britanisė.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!