Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Bėhet i gjallė historiani turk: Ėshtė keqkuptim, nuk e kam fyer Skėnderbeun

Nė pėrpjekje pėr tė shuar jehonėn e deklaratave tė tij kundėr Skėnderbeut, historiani turk, Talha Ugurluel, ka mohuar tė ketė lėshuar deklarata tė tilla ndaj heroit tonė kombėtar.

Nė njė sqarim tė publikuar nė faqen e tij nė “Facebook” thotė se Skėnderbeu ėshtė pėrdorur nga europianet kundėr miqėsisė sė shqiptarėve me osmanllinjtė.

“Skėnderbeu ishte njė shqiptar si shumė tė tjerė, tė cilėt nė kohėn e Muratit II i ishin bashkuar Perandorisė. Skėnderbeu i doli kundra Perandorisė dhe ka luftuar 25 vjet kundėr osmanllinjve. Europianėt mbėshtetėn fuqishėm Skėnderbeun pėr t’i dalė kundėr miqėsisė turko-shqiptare”, shkruan turku.

Mė tej historiani turk shpjegon se nė fjalimin e tij nė varrin e Skėnderbeut nė Lezhė dhe nė Shkodėr, ka shpjeguar historinė e vėrtetė dhe miqėsinė mes dy popujve qė nė kohėn e Perandorisė.

“Skėnderbeu mund tė ketė qėnė kundėr osmanllinjve, por kjo gjė nuk dėmton miqėsinė turko-shqiptare. Sepse pėr qindra vjet, heronjtė shqiptarė, si Sami Frashėri, Mehmet Akifi apo shumė tė tjerė kanė qenė edhe lidera tė turqve. Ne, nuk shqetėsohemi nga liderėt tanė, poetet tanė, artistet tanė shqiptarė, por krenohemi me ta”, raporton TCH.

Megjithėse ka mohuar tė ketė deklaruar se Skėnderbu ishte vrasės fėmijėsh dhe grash si terroristėt, dhe u ka kėrkuar ndjesė shqiptarėve pėr kėtė keqkuptim siē e quan, ai ka pastruar nga faqja e tij postimet qė i kanė bėrė shqiptarėt tė videos me deklarimet e tij reale, ku gjenden fyerjet pėr Skėnderbeun.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!