Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Bashės me kongresmenėt amerikanė, ja ēfarė u diskutua

Pėrpjekjeve tė ndėrkombėtarėve qė kanė vizituar javėt e fundit Shqipėrinė pėr tė ndėrmjetėsuar arritjen e njė marrėveshjeje politike mes palėve i ėshtė shtuar sė fundmi edhe njė delegacion anėtarėsh i Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, i kryesuar nga Bob Goodlatte.

Takimin e parė nė Tiranė kongresmenėt amerikanė e zhvilluan me presidentin nė detyrė, Bujar Nishani, ku sėbashku biseduan rreth situatės politike nė vėndin tonė.

Pas takimit me presidentin Nishani, delegacioni i kongresmenėve amerikanė u drejtua pėr nė selinė e Partisė Demokratike.

Nė takim mėsohet se ėshte diskutuar gjerėsisht kriza politike dhe nė vecanti interes i madh i eshte kushtuar problemit te drogės dhe krimit me lidhje qeveritare dhe kėrcėnimi qė paraqesin pėr zgjedhjet, stabiliteitn politik dhe ekonomik tė vendit.

Basha ka parashtruar propozimet e opozitės pėr zgjidhjen e krizės dhe pėr krijimin e kushteve pėr zgjedhje tė ndershme dhe tė lira.

Delegacioni i Kongresit Amerikan shoqėrohej nga ambasadori i SHBA-ve, Donald Lu.

Delegacioni i Kongresit Amerikan pėrbėhet prej Kryetarit tė Komisionit tė Ligjeve z. Bob Goodlatte, z. Steve King, z. Dave Trott, z. Matt Gaetz, z. Peter DeFazio, z. David N. Cicilline si dhe prej Ambasadorit tė SHBA nė Tiranė z. Donald Lu.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!