Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Basha: Nesėr themelojmė 'Republikėn e Re', ēadra nuk mbyllet

Kėtė tė shtune nė ora 12:00, siē edhe ėshtė njoftuar, opozita do zhvillojė nė Bulevardin Dėshmorėt e Kombit para kryeministrisė njė protestė tė madhe pėr kauzėn e zgjedhjeve.

Duke folur para protestuesve nė ēadėr pėr tubimin e sė shtunes, kryetari i opozitės, Lulzim Basha, tha se dita e shtunė do tė jetė historike, pasi shqiptarėt do tė themelojnė Republikėn e Re.

“12 javė protestė do tė pėrmbyllen sot, pasi nesėr nisim rrugėtimin pėr Republikėn e Re dhe rrėzimin e Republikės sė Vjetėr. Nesėr shpresa merr rrugėn pėr zgjidhjen e problemeve tė shqiptarėve.
Nesėr bashkohen tė gjithė nė kėtė shesh pėr tė pėrmbysur Republikėn e Vjetėr. Nesėr bashkohen nė shesh qindra mijėra tė rinj. Do tė bashkohemi nė kėtė shesh si kurrė mė parė. Nesėr nis rrugėtimi i bashkimit tė shpresave tė ēdo shqiptari tė ndershėm, i besimit tė patundur nė tė ardhmen mė tė mirė qė na pret, i vendimit tė madh pėr tė rrėzuar me forcėn e bashkimit nga themelet republikėn e vjetėr tė vesit, korrupsioni, krimit e drogės tė pazareve tė ndyra politike, republikėn e vjetėr tė kupolės sė vjetėr politike qė luajti gjithė kėto vite teatrin e ndyrė nė kurrizin e shqiptarėve dhe pėr tė themeluar qė nesėr republikėn e qytetarėve shqiptarė, etj. Republika e re do tė ēliroje biznesin e vogėl dhe i jep zgjidhje papunėsisė, pensioneve tė vogla, studentėve tė zhgėnjyer nga reforma nė arsim.

Kauza pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme dhe premtimi i republikės sė re ku fatin e keni ju nė dorė, janė arsyet qė me bekimin e Zotit tė madh do t’i mbledhė nesėr shqiptarėt qė nuk ka krim drogė ta ndalė”, tha Basha.

Ēadra nuk mbyllet

Daljen e pasdites nė ēadren e protestės Basha e shfrytėzoi edhe pėr tė pėrgėnjeshtruar thashethemet e pėrhapura pėr mbylljen e ēadres.

“E kanė merak kundėrshtarėt, po nuk do mbyllet ēadra deri nė fitoren totale pa kompromis tė kauzės sė zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme, deri nė vendosjen e Republikės sė Re”,- tha lideri i opozitės.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!