Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Anulimi i zgjedhjeve nė Kavajė, Basha: Fitorja e parė e 'Republikės sė Re'

Anulimi i zgjedhjeve nė Kavajė pėrmes tėrheqjes sė kandidatit tė PS nga kryeministri Rama ėshtė pėrshėndetur nga tė gjithė aktorėt politikė, pėrfshirė presidentin Nishani dhe Ambasadėn Amerikane.

Por nė kampin e opozitės tėrheqja e Ramės ėshtė cilėsuar si fitore domethėnėse pėr kauzėn e tyre pėr njė ''Republikė tė Re'' dhe zgjedhje tė lira.

Kreu i PD-sė, Lulzim Basha, pasi u rikthye nė ēadrėn e lirisė pas lajmit, tha se kryeministri dėshtoi tė instalonte monizmin sėrish.

“Dėshtoi plani i Ramės pėr tė rikthyer monizmin nė vendin ku nisi rrėzimi i diktaturės. Dua tė falėnderojė nga zemra ata qindra mijėra demokratė luftėtarė tė lirisė. Tė cilėt me qėndresėn e tyre u bėnė njė barrierė e pakapėrcyeshme pėr planet ogurzeza tė mafies dhe krimit. Kjo ishte fitorja e parė e Republikės sė Re”, - u shpreh kreu i PD-sė, Lulzim Basha.

Ndėrkohė pranė Lulzim Bashės bėjnė tė ditur se protesta e opozitės me 7 maj nė Kavajė do tė zhvillohet edhe pse Rama u tėrhoq nga zgjedhjet.

Basha njoftoi gjithashtu e javėn e ardhshme do tė ketė njė protestė tė madhe nė Tiranė dhe mė pas ato do tė shtrihen edhe nė rrethe.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!