Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
Afganët dëshmojnë për pasojat e superbombës e hedhur nga SHBA

Dëshmitarët okularë në rajonin afgan të Achin-it tregojnë se toka u është lëkundur nën këmbë pas shpërthimit të asaj që njihet si “nëna e të gjitha bombave”.

Ministria e Brendshme afgane sqaroi se janë vrarë me dhjetëra militantë, por nuk është prekur asnjë civil. Këtë e pohojnë edhe banorë të zonës.

Ismail Shinwari, guvernatori i Achin-it, tha: “Bomba u lëshua mbrëmjen e së enjtes mbi pozicionet dhe shpellat që përdor Shteti Islamik. Ishte tmerrësisht e fuqishme, besoj i ka shkatërruar të gjithë tunelet dhe guvat e tyre”.

“Aty ishin bazat e ISIS-it, në të gjithë ato zona militantët kanë pasur aktivitet. Por, bomba e djeshme ishte vërtet gjigande, kur ra ajo këtu u drodh toka. Mund të ketë vrarë nja 70 apo 80 prej tyre. Ishte një lëvizje shumë e mirë sepse ISIS-i duhet eliminuar. Atje nuk ka pasur këmbë civili”, thotë njëri nga banorët.

Kjo ishte hera e parë që ushtria amerikane përdorte bombën e saj më të fortë joatomike në një mision luftarak. Shënjestra ishte sistemi i tuneleve të përdorura nga militantët e Shtetit Islamik.

Në të gjithë provincën lindore në kufi me Pakistanin është përhapur krahu afgan i ISIS-it.

Përmes degës së vet "Provinc Chorasan", grupi ekstremist synon vendosjen e kontrollit në Afganistan, Pakistan dhe në pjesë të vendeve fqinje. Atij i përkasin anëtarë të shkëputur nga talebanët pakistanezë e afganë si dhe islamikë nga Uzbekistani.

Bomba e përdorur nga Amerika, e tipit GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast, peshon 9 800 kg dhe konsiderohet si trupi më i madh shpërthyes konvencional i ushtrisë së SHBA-së.


Përditësuar me 14 Pri 2017

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bejne dy plus dy? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin