Llogaria ime
AOL Portal Lajme
1 Maji/ Sindikalistėt: Tė drejtat e punėtorėve nuk respektohen

Nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Punėtorėve, Konfederata e Sindikatave nė Shqipėri bėn njė panoramė tė situatės sė punonjėsve nė Shqipėri.

Kreu i Konfederatės thotė se problematikat qė prekin punonjėsit sot janė shumė, por nė krye sipas tij, mbetet informaliteti, mungesa e kushteve tė sigurta nė punė dhe mohimi i pagės, nė shkelje tė Kodit tė Punės.

“Ne sot protestojmė pėr rritjen e pagės minimale, protestojmė nė emėr tė punonjėsve tė shėndetėsisė qė kėrkojnė kushte pune, furnizim me ilaēe dhe bazė materiale teknike, paga e shpėrblime dinjitoze. Ne protestojmė nė emėr tė mijėra punonjėsve tė hekurudhave, qė janė pothuajse tė braktisur dhe paguhen me pagė nė formėn e njė lėmoshe, protestojmė pėr statusin e munguar tė minatorit”, deklaroi kreu i Konfederatės sė Sindikatave tė Shqipėrisė, Kol Nikollaj.

Por, pėrfaqėsues tė tjerė tė shoqėrisė civile denoncojnė njė tjetėr fakt flagrant. Madje ata thonė se Kodi i Punės ėshtė shkelur edhe mė 1 Maj, nė Ditėn Ndėrkombėtare tė tė drejtave tė tyre.

“Sot mė 1 Maj, 2017 u ėshtė kėrkuar grave dhe vajzave qė tė dalin nė punė nė fabrikat e tekstileve dhe kėpucėve. Gratė dhe vajzat pėrbėjnė 95 pėrqind tė punonjėsve nė kėto biznese. Puna nė ditėt e pushimit ėshtė njė fakt tashmė nė kėtė sektor dhe kjo punė nuk ka kurrėfarė ndryshimi nė pagė, sipas Kodit tė Punės. Sindikatat e kanė lėnė nė baltė kėtė sektor duke lejuar abuzimet dhe shkeljet flagrante tė tė drejtave tė njeriut”, thotė Erjona Mulellari nga Aleanca Gjinore pėr Zhvillim.

Pėrmes njė tubimi tė organizuar te “Ushtari i Panjohur”, vendi ku shumica e tė papunėve kėrkojnė punė, protestuesit kėrkojnė respektimin e tė drejtave tė tyre nė punė. Por, ka edhe nga ata qė duan tė punojnė, ose qė kėrkojnė pension tė parakohshėm nė rastin e profesioneve tė vėshtira.

“Kemi punuar 28 vjet nė ēmontime, demontime dhe si pėrfundim pas 3-4 viteve tė punės na nxorrėn fare nga puna pa asnjė lloj leku. Kėrkojmė bukėn e gojės”, thotė njė ish-punonjėse e Uzinės Mekanike tė Poliēanit.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!