Tjetėr reportazh pėr drogėn, RAI-t hyn nė plantacionet me kanabis nė Krujė
Publikuar me: Diele, 09 Tetor 2016 19:55
zoom Tashmė ėshtė bėrė e modės qė televizione tė huaja, sidomos ato italiane, tė vijnė nė shqipėri dhe tė bėjnė reportazhe pėr drogen, njė fenomen, pėr tė cilin qė sa vjen e bėhemi mė i famshėm nė botė.

Dy ditė pas publikimit tė raportit tė Guardia Di Finanza, televizioni publik nė Itali, RAI, ka transmetuar njė reportazh pėr plantacionet me kanabis tė Shqipėrisė, tė titulluar “bari i fqinjit”.

Gazetari Leonardo Zellino ka mundur tė hyjė nė disa zona tė mbjella me drogė.

Gazetari italian ka shkuar nė malet e Krujės, rreth 30 kilometra nga Tirana.

Gazetari fillimisht prezantohet dhe filmon me kamera tė ndezur plantacionet e drogės tė shkatėrruar nga policia.

Pėr tė konfirmuar kėtė gjė, ai pyet edhe njė shqiptar, i cili shfaqet si njė bari dhe thotė se nuk ka plantacione me drogė.

Ai thotė se Kruja ėshtė shndėrruar nė zemrėn e marijuanės nė Shqipėri dhe se nė malet e kėsaj zone droga gjendet kudo.

Zellino shpjegon se, kultivuesit kanė ngritur sisteme tė sofistikuara tė vaditjes.

Ai ka intervistuar edhe disa punėtorė tė kanabisit, tė cilėt i tregojnė se sa fitojnė dhe si arrijnė ta trafikojnė drogėn.

Njėri prej tyre i thotė se pėr ēdo rrėnjė, ai merr 60 % tė fitimit, ndėrsa policia 40 %.

Kurse, nė momentin qė gazetari italian fik kameran dhe nuk regjistronte, atėherė “bariu” bėri njė telefonatė dhe mori konfirmimin t’i tregonte grupit italian plantacionin e shkatėrruar nga policia.

Mė pas gazetari sqaron tė gjithė sistemin e ujitjes sė parcelave tė kanabisit:

“Fusha e marihuanės ėshtė e ndėrtuar nga sistem mjaft i zgjuar i renditjes. Niset nga lart ku shohim se ka bidona tė mėdhenj tė mbushur me ujė dhe mė pas pėrmes kėtyre tubave tė gomės bėhet e mundur ujitja e cdo bime”,- thotė gazetari italian.

Personi i prezantuar si bari mban nė dorė edhe njė degė kanabisi dhe sqaron se vlen 100 Euro. Nga kjo shumė, sqaron “bariu”, 60 Euro i merr vet ai dhe 40 Euro policia lokale e Krujės qė angazhohet pėr tė mos shkatėrruar parcelat.

Gazetari thekson gjithashtu se, kėto plantacione droge nė Krujė janė shkatėrruar nga Policia e Tiranės, pasi policia lokale ėshtė e pėrfshirė nė kultivimin e kanabisit dhe nuk njoftohen pėr operacionet nga frika e dekonspirimit.

Nė kronikė ėshtė pėrfshirė edhe ministri i Brendshėm Saimir Tahiri, i cili pyetet pėr pėrfshirjen e policisė shqiptare nė kultivimin e kanabisit.

Ministri i Brendshėm, Saimir Tahiri, i pyetur pėr kėtė akuzė, pėrgjigjet duke bėrė pytjen: Nėse ju nė Itali gjeni njė plantacion me 180 mijė rrėnjė, do tė thotė se policia atje ėshtė e korruptuar?

Reportazhi i plotė:

Shqiptari: “Nuk ka marijuanė kėtu. E sigurt 100% nuk ka.

Gazetari: E nė fakt pikėrisht kėtu nė kėto male 30 km larg tiranės qė ėshtė zhvendosur zemra e kultuvimit tė drogės nė Shqipėri nga fshati Lazarat mė nė jug, kryeqyteti evropian i kanabisit para ndėrhyrjes sė forcave speciale.

Nė malet e Krujės zbresim ng makina ku na bllokon “bariu” i rremė, i cili ndryshon versionin e tij sapo ulim kamerat dhe zbulojmė se po na vazhgėjnė.

Shqiptari: Tė kanė parė atje dhe mė thanė mua, ik shiko se kanė ardhur me kamera. Aty ka snajper e tė qėllojnė.

Gazetari: Pranon tė na tregojė kampin e tij me marihuanė tashmė tė shkatėrruar nga policia, pasi iu dha leja nga njė telefonatė. Duhet tė lėmė kamerat dhe tė pėrdorim celularėt, por kemi besim. Me shumė se njė orė ecje nė kėmbė marihuana ėshtė kudo, por nuk mund tė ndalojmė guida ėshtė e autorizuar tė na shoqėrojė vetėmnė fushėn e tij 152 bimė nė mal.

Gazetari: Policėt kanė prerė gjithēka, policė tė ardhur nga Tirana jo ata qė ai i njeh mirė…

Shqiptari: Kjo bėn 100 Euro, 60 janė pėr mua 40 pėr policin.

Tahiri: Unė pyes veten, nėse ju nė Itali gjeni njė plantacion me 180 mijė bimė, ccfarė do tė thotė qė polici aty ėshtė i korruptuar?

Gazetari: Ministri Tahiri e ka fjalėn pėr mega plantacionin e kapur nė Foxhiano gjatė fundit tė muajit shtator.

Tahiri: Si ka mundėsi qė policia nuk e ka parė? Kush i mbronte ata qė i kultivonin?

Gazetari: Ftesa ėshtė tė shohim nė shtėpinė tonė qė gjithashtu ėshtė pjesė e shtėpisė evropiane ku Shqipėria aspiron tė hyjė.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Video nga Artikulli
Burimi: mapo.al | Editor: Redaksia Online | Lexuar 600 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!