Meksika i pėrgjigjet Trump: Nuk do ta paguajmė ''Taksėn e murit''
Publikuar me: Premte, 27 Janarė 2017 19:12
zoom Meksika ka reaguar nė lidhje me sugjerimet e Donald Trump pėr vendosjen e njė takse prej 20 pėrqind pėr tė gjitha produktet meksikane qė hyjnė nė Shtetet e Bashkuara.

I pari qė ka folur nė lidhje me kėtė ėshtė ministri i Jashtėm Luis Videgaray.

Ai tha se pavarėsisht zotimit tė Donald Trump se kjo taksė detyron Meksikėn qė tė paguajė pėr murin nė kufirin mes dy vende, ata qė vėrtet do tė paguajnė kėtė kosto janė konsumatorėt amerikanė.

“Njė taksė pėr mallrat meksikane qė hyjnė nė Shtetet e Bashkuara nuk ėshtė rruga e duhur qė detyron Meksikėn tė paguajė pėr murin, por mjeti qė bėn konsumatorėt e Amerikės sė Veriut qė tė paguajnė mė shumė pėr avokadot, lavatriēet, televizorėt e tė tjera produkte”, u shpreh ai.

Kryediplomati meksikan pėrjashtoi mundėsinė qė vendi i tij tė paguajė qoftė edhe njė cent pėr ndėrtimin e kėtij muri.

Gjatė javės, Donald Trump firmosi urdhrin ekzekutiv qė autorizon hartimin e projektit dhe nisjen e punimeve pėr ndėrtimin e barrierės, kostoja e sė cilės pėrrlogaritet deri nė 12 miliardė dollarė.

Tė enjten, zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Sean Spicer tha se njė taksė 20 pėrqind pėr produktet meksikane qė hyjnė nė SHBA do tė gjeneronte pėrafėrsisht 10 miliardė dollarė nė vit.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: Top-channel. Tv | Editor: Redaksia Online | Lexuar 497 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!