“Lulzim Basha shpallet njeriu i vitit 2016”
Publikuar me: Premte, 30 Dhjetor 2016 00:11
zoom Revista “Mapo” ka shpallur si njeriun e vitit kreun e opozites, Lulzim Basha. Ne nje shkrim te shkurter, “Mapo” sqaron pse kjo zgjedhje.

Viti 2016 mbyllet me frytet e para tė ligjit tė dekriminalizimit. Dy deputetė dhe njė kryetar bashkie humbėn mandatin me vendim tė KQZ-sė.

Po ashtu, nė korrik nė pėrfundim tė votimit me 140 vota pro tė reformės nė drejtėsi ai ishte lideri i vetėm shqiptar qė mori njė telefonatė nga kancelarja Merkel, aleatja e tij nė Partitė Popullore Europiane.

Ja dy arritjet pse Lulzim Basha meriton tė shpallet Njeriu i Vitit 2016.

Por jo vetėm kaq, kryetari ri 43 vjeēar i PD-sė ėshtė figura potenciale e sė ardhmes e tė djathtės dhe pėr pasojė e opozitės.

Figurat e mėdha tė PD-sė Berisha, Imami, Topalli, Bode etj, i pėrkasin trashėgimisė politike; pretendentėt dhe rivalėt Patozi, Bregu, Duma janė profile premtuese por tė pamjafta pėr tė udhėhequr opozitėn dhe pėr tė patur shanse reale tė alternacės sė pushtetit nė Shqipėri.

Bashkuar me energjinė pozitive, konstruktivitetin, modernitetin dhe bilancin e tij gati 13- vjecar nė politikė si edhe pėrfilljen e gjerė ndėrkombėtare tė figurės sė tij,  Lulzim Basha ėshtė jo vetėm njė figurė e ndėrtuar nė mė shumė se tre tė katėrtat e saj, por edhe mė afėr shndėrrimit nga kryetar i ri i njė partie tė madhe nė liderin e njė fronti qeveritar mė tė larmishėm se sa e djathta nė vetvete.

Nė kėtė kuptim, meqė Lulzim Basha  ėshtė figura mė potenciale e tė djathtės dhe e opozitės dhe opozita alternativa e demokracisė, ai ėshtė pėr pasojė shpresa e demokracisė shqiptare kundrejt njė kryeministri si Edi Rama qė po pėrforcon pozitat nė pushtet dhe sjelljet problematike ndaj sistemit demokratik. Shpallja e Lulzim Bashės si “Njeriu i Vitit” do tė shoqėrohet nė Revistėn Mapo me njė profil nga drejtori i Mediave Mapo, Alfred Lela.
Tags:

Burimi: panorama.com.al | Editor: Redaksia Online | Lexuar 794 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
100%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!