Kina dhe Europa do tė ndėrtojnė njė bazė nė Hėnė
Publikuar me: Shtunė, 29 Prill 2017 13:06
zoom Kanė kaluar shumė vite qė kur njeriu i fundit ka qenė nė Hėnė por ato mund tė kthehen pėrsėri nėse bisedimit midis Kinės dhe Evropės shkojnė mirė.

Pėrfaqėsuesit e Kinės dhe Agjensisė Hapėsinore Evropiane po diskutojnė mbi mundėsitė e ndėrtimit tė njė baze nė Hėnė dhe kanė hartuar projektin “Village Moon”.

“Kinezėt kanė njė program ambicioz pėr Hėnėn,”-ka thėnė Pal Hvistendahl, zėdhėnės i ESA.

“Hapėsira ka ndryshuar qė nga vitet ’60. Ne e pranojmė se pėr tė eksploruar hapėsirėn pėr qėllime paqėsore, na duhet njė bashkėpunimin ndėrkombėtar”.

“Village Moon” do tė ketė njė sėrė funskonesh pasi do tė shėrbejė si bazė pėr dėrgimin e misioneve nė Mars, pėr tė zhvilluar turizmin hapėsinor dhe minierat nė Hėnė.

Hėna mund tė pėrdoret si vend pėr tė prodhuar objekte tė ndryshme, duke ulur nė kėtė mėnyrė koston e dėrgimit tė materialeve nė hapėsirė.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: Oranews.tv | Editor: Redaksia Online | Lexuar 766 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!