Holanda do tė ndalojė makinat me naftė dhe benzinė
Publikuar me: Shtunė, 20 Gusht 2016 23:03
zoom

Holanda do të ndalojë shitjen e makinave me benzinë dhe dizel, për t’i ndaluar më pas tërësisht në vitin 2035.

Lajmi i bujshëm përbën një zhvillim epokal në politikat për frenimin e efektit serrë, që u detyrohet ndryshimeve të klimës.

Sipas mediave holandeze, ndalimi i makinave me këto lloj karburantesh mund të paraprihet nga gjoba të rënda dhe kufizim qarkullimi.

Sipas “The Independent”, qeveria holandeze ka vendosur masat kundër ndotjes së ambjentit në rend të ditës në mbledhjen e parashikuar për 13 tetorin e ardhshëm.

Në fakt, për këtë ishte folur që pranëverën e kaluar, kur zërat e parë për normativën “emetime zero”, kundër çlirimit të gazit serrë, kishin filluar të qarkullonin në mediat e Europës veriore.

Dekreti kishte kaluar në Dhomën e Ulët të Parlamentit, por tashmë ka edhe një datë dhe nëse aprovohet nga Senati holandez bëhet ekzekutiv.

Makinat elektrike dhe ato karburant bio pritet të zëvendësojnë boshllëkun e makinave me karburant të zakonshëm benzinë dhe naftë.

Jo rrallë herë shkencëtarët kanë paralajmëruar se burimet e naftës mund të zgjasin maksimumi dhe një shekull, kështu që përveç efektit serë një zgjidhje e tillë pritet të bëhet e natyrshme për shumë vende.


Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: Top-channel. Tv | Editor: Redaksia Online | Lexuar 500 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!