8% e pasurisė sė botės gjendet nė offshore ?
Publikuar me: Hėnė, 11 Prill 2016 20:02
zoom Ndėrkohė qė mbetet ende pėr t’u zbuluar shumė nga skandali i “Panama Papers”, revista “Trend” ka botuar sė fundi disa tė dhėna interesante.

Kėto tė dhėna tregojnė miliardat nga vende tė ndryshme tė botės, tė fshehura nė zonat offshore apo ato qė njihen ndryshe si parajsat fiskale.

Nė total mendohet se janė plot 7600 miliard dollarė nė zonat offshore. Nga kėto, 2600 miliardė janė tė Evropės, 1300 miliardė janė tė Azisė dhe 1200 miliardė janė nė Amerikės.

Ndėrkohė nga Arabia kanė ardhur 800 miliardė dollarė, nga Amerika Latine 700 miliardė dollarė, ndėrsa Rusia 200 miliardė dollarė.

Nga njė llogaritje e thjeshtė rezulton se afro 8% e gjithė pasurisė botėrore ndodhet nė zonat offshore.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: lapsi.al | Editor: Redaksia Online | Lexuar 857 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!