Llogaria ime
AOL Portal Barcaleta
Barcaleta->Nastradini Shto Barcalete [ Kėrko ]

Nastradini

Guri dhe Nastradini

tek ni fshat bie ni gur i madh nga qielli edhe nuk mund ta largojn i gjith fshati shkojn te nastradini e pyesin se a ka ndonje ide per ta larguar gurin ai thote po por se pari me duehn nje muaj vetem mish ata i dergojn te gjitha llojet e mishrave per nje muaj rralle dhe kur vjen dita per ta hjekur gurin e pyesin se a e ka hjekur ai thot ejani ta hjekim
kur mberrijn te gjith nastradini thot \" qitmna n\'shpin\"

Nastradini dhe shokte majmun

Njehere Nastradini kishte hipur ne nje peme dhe po hante nje banane.
Kur e pane shoket e tij, filluan te talleshin me te:

-O Nastradin, a e din se majmunat moti kan zbrit prej peme?

Nastradini iu pergjigjet:

-Po po, pe shof.

A fluturon devja

E pyet nji njeri Nastradinin:
- A fluturon devja?
- Nastradini thot PO, vec duhet me gjet nje budalla qe e beson.


Nje nate gruaja

Nje nate gruaja u zu me nastradinin. Idha te shtyre dhe e rrokullisi neper shkalle. Komshia e ndjeu zhurmen dhe te nesermen e pyeti nastradinin.

- Cqe gjithe ajo zhurme dje?
- Asgje, vetem se gruaja ime hodhi xhaketene nga shkallet,
- Cfare nje xhaket vetem beri aq shume zhurme?
- Brenda saj isha dhe une.

Nastradini dhe Cifuti

Nje here Nastradin efendiu kish mbetur fyshek pa leke dhe shkoi nen penxhere te nje cifuti te pasur dhe atje unjet ne gjunje e i lutet zotit:
- Me jep njeqind leke se, sikur te me japesh, nentedhjete e nente nuk i marr, ngaqe nuk mbaroj dot pune me aq! Cifuti qe mbante vesh permbrenda penxheres, e degjoi dhe tha me vete: \"Do ta provoj njehere cdo te beje, do ti hedh vetem nentedhjete e nente leke; valle a do ti pranoje?\" Dhe i mbeshtolli vertet aq leke ne nji shami dhe i hodhi perpjete mesa fuqi pati, pa i rene ne sy te Nastradinit. Dhe shamia me leke ra pastaj poshte, perpara Nastradinit, tamam sikur zbriti nga qielli. Ahere Nastradini zgjati doren e i mori dhe zgjidhi shamine e i numeroi: - Nje, dy, tri, ... nentedhjete e nente dhe shamia njeqint! Tamam aq sa me duheshin! Dhe i futi ne xhep e shkoi.

Nastradini dhe Gomari


Shkoi njeri dhe i kerkoi gomarin Nastradinit.
Nastradini i thote qe nuk e kam. Ne ate kohe gomari pellet me te madhe.
- Ja ku e ke, - i thote tjetri.
- Po ti ke beson, gomarin apo mua, - ia kthen Nastradini.Nastradini dhe qeni

Nje dite Nastradini shkoi tek dyqani i mishit dhe bleu 5 kile. Meqe ai nuk dinte sa si ta gatuante kasapi i dha dhe nje recete se si ta gatuante. Rruges i afrohet nje qen dhe i merr mishin, dhe nastradini i thote:
Ik ik, ik, se ti sdi as si gatuhet.Totali i pėrdoruesve tek Barcaleta: 20 (0 Pėrdoruesit e Rregjistruar 20 Vizitorė dhe 0 Pėrdorues Anonim)
Pėrdoruesit e dukshėm janė: 0