Llogaria ime
AOL Portal Receta
AntipastaPjata te paraPjata te dytaKontornotEmbelsiraPije CocktailsKėshilla
Receta->Pjata te dyta->Receta: Krahe dhe kofshe te vogla pule me patate [ Kėrko ]

Receta: Krahe dhe kofshe te vogla pule me patate
Koha e pergatitjes 60 min
Nr Personave 4
Origjina e Recetes itali
Koha Zierjes 45 min

Publikuar me: Martė, 29 Maj 2012 21:08


zoom

Sot du t'ju tregojme nje recete e cila ne pamje te pare e keni bere ose pare edhe here te tjera por kesaj rradhe do t'ju bejme te lepini gishtat.

Perbersit:

- 4 kofshe te vogla pule dhe 4 krahe pule
-Vaj
-Kripe
-Rozmarine
- 5 patate
-1 luge kafeje spec i kuq pluhur
- spec i zi
- Hudher pluhur, nje luge kafeje
-Djathe kackavall (parmixhano) i grire, nje luge gjelle

Pergatitja:

Marrin ferteren dhe mbi te hedhim pak vaj, mepas krahet dhe kofshet e pules duke i vendosur ngjitur me njera-tjetren. Mepas hedhim pak kripe dhe pak rozmarine. Siper kofsheve dhe kraheve te pules vendosim nje peshe (psh. nje tepsi me uje qe beje peshe) ne menyre qe te rrine te shtypura mire gjate fergimit.
Fillojme me fergimin me zjarr te vogel te gazit dhe i leme ne zjarr per 30 minuta.

Nderkohe mund te pergatisim patatet e shijshme. Marrim patatet dhe i presim si zakonisht por ne pjese me te medha pa i qeruar. U hedhim pak nga speci i kuq pluhur, pak nga hudhra pluhur, piper dhe kripe. Ne fund i hedhim djathin e grire (parmixhano) kackavall, i perziejme mire dhe ne fund i vendosim ne nje tepsi flete-alumini (leter-alumini qe gjinden ne supermerkato). Pasi i vendosim ne tepsine e flete-aluminit i hedhim pak vaj mbi patate dhe e fusim ne furre (me ventilim te aktivizuar) ne 180° grade per 45 minuta.

Ne fund servirim kofshet dhe patatet bashke te ngrohta ne pjate.
Burimi: aol.al | Editor: Agron Nikaj | Lexuar 17524 here |
Vlerësimi: 32 - Mesatarja: 0.85

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 7 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!

Eshte dakort me artikullin!
hejla - komentuar me: 16 Pri 2017
recet e thjeshte

Nuk i intereson ky artikull!
dima - komentuar me: 10 Qer 2014
Nuk eshte ndonje gje e vecante

Eshte dakort me artikullin!
adrian fazliu - komentuar me: 11 Maj 2014
Shum e mir

Eshte dakort me artikullin!
astrit - komentuar me: 26 Shk 2014
E provova e mrrekullushme

Eshte dakort me artikullin!
amarildo - komentuar me: 08 Shk 2014

Eshte dakort me artikullin!
joni - komentuar me: 18 Jan 2014

Eshte dakort me artikullin!
halim morina - komentuar me: 14 Kor 2013
veq vazdhoni se esht shum mir

Eshte dakort me artikullin!
olti - komentuar me: 14 Qer 2013


Totali i pėrdoruesve tek Revista e Guzhinės: 12 (0 Pėrdoruesit e Rregjistruar 12 Vizitorė dhe 0 Pėrdorues Anonim)
Pėrdoruesit e dukshėm janė: 0