Kryefaqja | Forumi | Posta E-mail | Video |
AOL Portal
 
  Receta  
AntipastaPjata te paraPjata te dytaKontornotEmbelsiraPije CocktailsKėshilla
Receta->Pjata te dyta->Mbeshtjella patellxhana te mbushur (parmigiana ose involtini) [ Kėrko ]

Mbeshtjella patellxhana te mbushur (parmigiana ose involtini)
Koha e pergatitjes 60 min
Nr Personave 4 persona
Origjina e Recetes Napoli
Koha Zierjes 30 min

Publikuar me: Hėnė, 13 Shkurt 2012 14:14


zoom

Perbersit:

1 patellxhan
1 pakete proshute (cotto)
1 pako djath i verdh i prere ne feta te holla (lerdamer)
1 salce
1 vaj ulliri
1 kripe
1 djathe i grire (kaçkavall) (parmiggiano)


Pergatitja:

Presim patellxhanin ne feta te holla per se gjati. Pjekim ne grile fetat e patellxhanit deri sa te krijohen vijat e griles mbi siperfaqen e patellxhanit ose ta avulloje uji qe permban patellxhani.
Vendosim feten e patellxhanit te pjekur te shtrire dhe mbi te vendosim nje fete proshute po aq sa eshte e gjere e gjate patellxhani, mepas siper proshutes vendosim feten e djathit (lerdamer) siper proshutes dhe mepas i rrotullojme te tre-ja bashke. Keshtu per te gjitha te tjerat.
Marrim tepsine dhe i krijojme nje shtrese te holle me salce e mepas i vendosim ne tepsi dhe siper u hedhim vajin e ullirin (i ngjyejm) dhe kripen (nje luge gjelle) e mepas e zbardhim pak me djathin e grire duke ja hedhur siper.
E fusim per 30 minuta ne furre me 190 grade e nxjerrim dhe eshte gati. Kjo pjate serviret me bisteke ose ferlik.


Shikoni Video Guiden http://www.aol.al/idx/video/pjata-te-dyta/patellxhana-me-proshute-video_13ba267ab.html  

Ju befte Mire!
Burimi: Benereta Qushku | Editor: Agron Nikaj | Lexuar 6728 here |
Vlerësimi: 22 - Mesatarja: 5

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.


Komentet dhe Opinionet tuaja - 1 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!

Nuk i intereson ky artikull!
eni - komentuar me: 09 Kor 2014
Eshte perfekte

Eshte dakort me artikullin!
elsa - komentuar me: 23 Gus 2012
shume e shijshme


Totali i pėrdoruesve tek Revista e Guzhinės: 23 (0 Pėrdoruesit e Rregjistruar 23 Vizitorė dhe 0 Pėrdorues Anonim)
Pėrdoruesit e dukshėm janė: 0


 

Veriu Portal Portal
© Veriu Portal Online - AOL 2011
Some rights reserved :)
CFARĖ dhe KUSH JEMI? NA NDIQNI SHĖRBIME
Kush ėshtė Veriu Portal? Facebook Forumi
Privatėsia Veriu portal Posta mail
Tė drejtat Bėj Veriu Portal faqe fillestare Video
Kontakto Shto Veriu Portal favorite Lajme