Llogaria ime
AOL Portal Receta
AntipastaPjata te paraPjata te dytaKontornotEmbelsiraPije CocktailsKėshilla
Receta->Kėshilla->Cfarė ushqimesh mund tė hamė pas skadencės? [ Kėrko ]

Cfarė ushqimesh mund tė hamė pas skadencės?

Publikuar me: Premte, 30 Maj 2014 16:11


zoom

Shpesh ndodh qe ne frigorifer te kemi ushqime qe jane ne parg skadimi apo qe madje kane skaduar. Por a ka ushqime qe mund ti hame pas dates se skadimit? Si mund t'i dallojme ato?

Eshte e mundur qe me ane te shqisave tona te dallojme nese mund ta hame apo jo:
1. eshte me siguri nuhatja ku duhet te verejme nese ushqime mban ere te keqe apo jo apo ka ndryshuar ere.
2. eshte shikimi, ku duhet e shikojme nese ka paraqitje te mykut apo ndryshuar ngjyren qe duhet te kete.
3. me ane te prekjes duhet te dallojme nese nje ushqim (mishi, peshku etj.) eshte me i bute se zakonisht dhe nese shtypja me gisht merr forme.

Ja disa prej ushqimeve qe mund t'i hame pas verifikimeve:

1. Domatja:
Kete perime mund ta hame edhe nese eshte skuqur shume apo brenda saj ka nje nxirje me kushtin qe te mos kete myk, te mos jete shume e ujshme brenda dhe te mos kete ere si ajo e alkoolit.

2. Fileto peshku:
Filetot e peshkut te gjalle (krudo) si merluci apo salmoni mund t'i hame deri ne kater jave pas hapjes me kushtin qe te mbahen ne frigorifer dhe te jete pastra dhe te mos mabjne ere.

3. Mishi:
Mishi duhet te jete eleastik kur e shtypim me gisht. Nese ne mish mbetet forma e gishtit pas shtypjes ose mabn ere si ajo e amoniakut ose sapunit DUHET hedhur menjehere.

4. Akullore:
Edhe pse mbahet rreptesisht ne frigorifer, akullorja nuk ke nje jetegjatesi te madhe pas ne perberje te saj ka yndyrna, si pershembull pana, qe dekompozohet shpejt. Nese merr ngjyre te zeze apo ka ere DUHET hedhur menjehere.

5. Salsiçet apo mishrat e perpunuar:
Nuk duhet te rrezikojme me mishin e perpunuar pasi ka nje paraqitje te larte ndaj rrezikut te baktereve. Keto NUK DUHET te hahen asnje dite nga data e skadences. KUJDES, nese ngjiten ne dore, jane te lemuara apo kane nxirje MOS i KONSUMONI.

6. Veza:
Veza njihet si nje ushqim sjell helmim te menjehershem ndaj per ta kuptuar nese eshte e mire per tu ngrene mjafton ta fusni ne nje gote uje dhe nese pluskon mbi uje NUK DUHET ta hani dhe nese bie ne fund te ujit eshte e mire per t'u ngrene.

7. Kosi
Kosin mund ta hani deri ne dy muaj pas skadences me kushtin qe ne siperfaqe te mos kete myk apo ngjyrime.

8. Dritherat dhe mielli
Keto te dyja mund te hahen deri ne gjashte muaj pas skadences me kushtin qe te kete prani te hakerave te miellit apo drithit.

9. Pula
Mishi i pules degradon shume shpejt, ndaj para se ti merrni ere futeni ne uje te ftohte (shpesh era e keqe krijohet nga amballazhi). Sidoqofte, mos e konsumoni asnjehere me shume se dy ose tre dite pas dates se skadences.
Burimi: aol.al | Editor: Agron Nikaj | Lexuar 4184 here |
Vlerësimi: 19 - Mesatarja: 2.33

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 4 përsona nuk e pëlqejnë!

Nuk eshte dakort me artikullin!
luela - komentuar me: 08 Qer 2016
gabim

Nuk eshte dakort me artikullin!
gela - komentuar me: 17 Gus 2015
kottttttt fareee '''''''''..

Nuk eshte dakort me artikullin!
anna - komentuar me: 25 Kor 2015
kot fare

Nuk eshte dakort me artikullin!
anjeza - komentuar me: 01 Qer 2015


Totali i pėrdoruesve tek Revista e Guzhinės: 18 (0 Pėrdoruesit e Rregjistruar 18 Vizitorė dhe 0 Pėrdorues Anonim)
Pėrdoruesit e dukshėm janė: 0