Kryefaqja | Forumi | Posta E-mail | Video |
AOL Portal
 
  Lajme  
Lajme->Bota->Klima ksenofobike nė SHBA, emigrantė drejt Kanadasė

SONDAZHE

A po qeverise e majta me mire se e djathta ne shqiperi?

  • Po
  • Jo
  • Ndoshta
  • Nuk e di
Ajax LoaderTrego Rezultatet


Klima ksenofobike nė SHBA, emigrantė drejt Kanadasė
Publikuar me: Enjte, 16 Shkurt 2017 21:11
zoom Frika pėr pėrkeqėsimin e klimės sė ksenofobisė nėn presidencėn e Donald Trump-it po shtyn gjithnjė e mė shumė emigrantė nė SHBA tė kalojnė kufirin drejt Kanadasė.

Duke sfiduar tė ftohtin e acartė shumė prej tyre kalojnė kufirin mes shtetit tė Dakotės sė Veriut dhe provincės kanadeze tė Manitoba-s.

Korporata kanadeze e transmetimeve ka dokumentuar gjatė javės sė fundit rastet e disa azilkėrkueseve dhe atyre qė ndihmojnė nė trafikimin e tyre pėrtej kufirit.

Pasi identifikohen nga policia kanadeze, ata dėrgohen nė qendrat kur shqyrtohet kėrkesa pėr azil.

Agjencia pėr mikpritjen e refugjatėve nė Manitoba ka ndihmuar rreth 91 azilkėrkues nga 1 nėntori deri nė 25 janar, mė shumė raste nga ē'shėnohen normalisht nė njė vit.

Bllokimi i pėrkohshėm i urdhrit tė Donald Trump-it qė ndalonte udhėtimet nga 7 vende myslimane, ka ofruar njė dritare pėr refugjatėt qė pėrpiqen tė hyjnė nė SHBA.

Por organizata nė mbrojtje tė drejtave tė njeriut nė Kanada po pėrballen me njė fluks edhe mė tė madh azilkėrkuesish, tė nxitur pjesėrisht nga kontrasti mes pranimit tė refugjatėve sirianė nga qeveria liberale nė pushtet dhe retorikės kundėr tė huajve tė presidentit tė ri amerikan.

Sipas Agjencisė sė Shėrbimeve Kufitare kanadeze mė shumė se 7 mijė azilkėrkues hynė nė Kanada nė 2016-n pėrmes kalimeve tokėsore nga SHBA-ja, rreth 63 pėrqind mė shumė se sa vitin e kaluar.

Tė tjera lajme

BE mblidhet nė Romė pėr 60 vjetorin e krijimit, anėtarėt premtojnė 'besnikėri'
25 Mar 2017
Zbulohet personi i dyshuar si atentator i sulmit qė tronditi Londrėn
22 Mar 2017
Sulm nė Londėr, viktima dhe tė plagosur para Parlamentit
22 Mar 2017
Brexit drejt Hagės/ BE pritet tė padisė Britaninė nė Gjykatė
21 Mar 2017
Vdes David Rockefeller, pinjolli i familjes sė famshme amerikane
20 Mar 2017
Imazhe nga Artikulli


Burimi: Top-channel. Tv | Editor: Redaksia Online | Lexuar 116 here |
Tags:
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!
 

Veriu Portal Portal
© Veriu Portal Online - AOL 2011
Some rights reserved :)
CFARĖ dhe KUSH JEMI? NA NDIQNI SHĖRBIME
Kush ėshtė Veriu Portal? Facebook Forumi
Privatėsia Veriu portal Posta mail
Tė drejtat Bėj Veriu Portal faqe fillestare Video
Kontakto Shto Veriu Portal favorite Lajme