Kryefaqja | Forumi | Posta E-mail | Video |
AOL Portal
 
  Lajme  
Lajme->Kosova dhe Rajoni->9 vjet shtet, Kosova feston Pavarėsinė

SONDAZHE

A po qeverise e majta me mire se e djathta ne shqiperi?

  • Po
  • Jo
  • Ndoshta
  • Nuk e di
Ajax LoaderTrego Rezultatet


9 vjet shtet, Kosova feston Pavarėsinė
Publikuar me: Premte, 17 Shkurt 2017 15:04
zoom Kosova feston sot 9-vjetorin e pavarėsisė nga Serbia.

Gati njė dekadė mė parė, pėrmes njė deklarate tė nėnshkruar nga deputetėt e Kuvendit tė saj, me pėrjashtimin e atyre serbė, Kosova u shpall shtet i pavarur dhe sovran, duke pėrmbushur kėshtu dėshirėn mė tė madhe tė shqiptarėve atje.

Pėrmes njė postimi nė Facebook, kryeministri Isa Mustafa i pėrcolli njė urim tė gjithė qytetarėve, duke mos harruar tė pėrmendė dhe kryetarin e AAk-sė, Ramush Haradinajn, tė mbajtur nė Francė prej njė mandat-arresti tė Serbisė.

“Ia uroj nė mėnyrė tė veēantė kėtė pėrvjetor ish-kryeministrit Haradinaj, i cili ėshtė ndaluar me tė padrejtė mbi bazėn e njė fletė-arresti tė serbėve qė kryen krime sistematike nė Kosovė.

Vlerat e lirisė dhe tė shtetit tė pavarur, sikurse edhe e vėrteta, janė pėrherė ngadhėnjyese. Ashtu siē ėshtė Kosova”, lexohet nė mesazhin e tij.

Qė nga 17 shkurti 2008 e deri mė tani, Kosova ėshtė njohur nga 113 vende tė botės dhe ėshtė anėtarėsuar nė shumė organizata ndėrkombėtare, por jo nė OKB.

Edhe pse prej vitesh ėshtė pėrfshirė nė procesin e dialogut pėr normalizimin e marrėdhėnieve, Serbia e pėrsėrit vazhdimisht se nuk do ta njohė kurrė Kosovėn si shtet.

Nė 9-vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, Presidenca e Kosovės ka marrė urime nga shumė presidentė tė vendeve qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

Mė i veēanti dhe tė cilin e publikoi Presidenti Hashim Thaēi, ishte urimi nga Presidenti i SHBA-sė, Donald Trump. Kosova, SHBA-nė e konsideron aleat tė pėrjetshėm.

Urime kanė mbėrritur edhe nga Mbretėresha Elizabeta II si dhe Presidentja e Konfederates Zvicerane, Doris Leuthard, e cila shprehu bindjen se besimi reciprok dhe miqėsia mes dy shteteve do tė thellohen akoma mė shumė.

Tė tjera lajme

Kosovė, krijohet "Koalicioni UĒK"
18 Maj 2017
Mogherini fton 6 kryeministrat e Ballkanit Perėndimor nė takim
17 Maj 2017
Prishtinė/ Dhunohet barbarisht gazetarja kritike Albana Xharra
13 Maj 2017
Kosova dhe Shqipėria/ Presidentėt: BE, alternativa jonė e vetme
12 Maj 2017
Merr fund bashkėqeverisja mes PDK dhe LDK, Kosova nė zgjedhje me 18 qershor
10 Maj 2017
Imazhe nga Artikulli


Burimi: Top-channel. Tv | Editor: Redaksia Online | Lexuar 239 here |
Tags:
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!
 

Veriu Portal Portal
© Veriu Portal Online - AOL 2011
Some rights reserved :)
CFARĖ dhe KUSH JEMI? NA NDIQNI SHĖRBIME
Kush ėshtė Veriu Portal? Facebook Forumi
Privatėsia Veriu portal Posta mail
Tė drejtat Bėj Veriu Portal faqe fillestare Video
Kontakto Shto Veriu Portal favorite Lajme